Veckans höjdpunkt, förutom midsommarafton, blir helt klart folkomröstningen i Storbritannien om landets medlemskap i EU.
Folkomröstningen sker på torsdagen, vilket innebär att utfallet får effekt på marknaderna på fredagen. Sverige och Finland firar dock midsommarafton på fredag så för svensk del dröjer det därför till måndagen efter midsommar innan vi ser utfallet för svenska aktier, räntor och kronan.
De många opinionsmätningarna visar att det väntas bli en hård kamp mellan Bremain (stanna) och Brexit (lämna) men enligt Bloomberg News är det förnärvarande fördel för Bremain.
För er som vill veta mer om Brexit och vad som händer om Storbritannien lämnar EU har Bloomberg tagit fram en video som förklarar situationen på ett enkelt sätt.
Många svenska fastighetsbolag har finansierat de senaste årens kraftiga tillväxt genom att emittera obligationer i ett allt högre tempo. Dessa obligationslån utgör nu cirka 52% av den totala mängden företagsobligationer i Sverige. 50% av alla nya för [...]
Case Safe Play slutade året med en uppgång på 1,73% vilket är väldigt glädjande eftersom det innebär att alla kvarvarande fondandelsägare har en positiv utveckling på sitt sparande. Fonden har hämtat igen hela nedgången och därutöver levererat positi [...]
Som fondförvaltare blev 2020 ett år som jag aldrig kommer att glömma. När året började var marknaden för företagsobligationer glödhet. Jag hade aldrig sett tightare spreadar och det kändes som att efterfrågan var obegränsad. Men måndagen den 24 febru [...]
Hög efterfrågan på Safe Plays och Fair Plays obligationer bäddade för en rekordstark uppgång i fonderna förra veckan. Safe Play gick upp cirka 1 procent och Fair Play gick upp cirka 1,4 procent vilket innebär att fonderna fått upp ångan i återhämtnin [...]
Lämna en kommentar