Blogg | Case Fonder

Högräntefond månadsbrev April 2025

Skriven av Andreas Rask | 2025.5.9

 

April inleddes med Donald Trumps omtalade ”Liberation Day”, som innebar att USA annonserade tullar på i princip alla importerade varor, men i varierande grad beroende på motpartsland. Detta skapade i sin tur betydande marknadsreaktioner med kraftiga fall på världens börser, volatilitetsindex (VIX) på en nivå som vi inte sett sedan Corona-pandemin samt ytterligare dollarförsvagning. Efter några dagars marknadsturbulens gick Trump ut med information om en 90-dagars tullpaus, vilket fick riskaptiten att vända tillbaka. Kina var dock undantaget från tullpausen och handelskriget mellan parterna har fortlöpt under månaden, med stigande tullnivåer på diverse varor. Långräntor är ner under april i såväl Sverige som Europa, medan den amerikanska 10-åringen har handlats volatilt. Trots att amerikanska statsobligationer och US-dollar brukar vara trygga hamnar i oroliga tider har vi denna gång sett en högre amerikansk 10-åring, i kombination med en svagare dollar.

I det stökiga klimatet som präglade månaden passade Högräntefonden på att addera i obligationer som vanligtvis är väldigt svåra att få tag i, såsom bland annat Nibe och Idun Industrier.

Fondfakta      

 2025-04-30

PERIOD

AVKASTNING    NYCKELTAL  
1 månad -0.48%   Duration 0.3 år 
3 månader +0.62%   Current yield 8.2%
1 år +6.23%    Betyg
5 år +49.26%      
Sedan årsskiftet +1.21%       

              

NIVÅ 2

Risk/avkastningsindikatorn visar sambandet mellan risk och möjlig avkastning vid en investering i fonden. Indikatorn baseras på hur fondens värde har förändrats de senaste fem åren. Kom ihåg att sparande i fonder alltid är förknippat med risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Fonderna kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta beloppet. Ta alltid del av faktablad innan du genomför ett köp. Faktablad och informationsbroschyr finns tillgängliga på vår hemsida eller kan tillhandahållas brevledes.