I denna månads avsnitt av Aktiesnack kommenterar Jojje bland annat läget på räntemarknaden nu när världens centralbanker är på väg att fasa ut sina stödköpsprogram (Quantitative Easing). Han kommentarer även att priset på pengar har ökat och hur en höjd ränta på sikt kan påverka aktiemarknaden!
Innehållet i videon speglar förvaltarens personliga åsikter och återger nödvändigtvis inte Case Kapitalförvaltnings officiella ståndpunkt. Kommentarer om enskilda aktier eller andra finansiella instrument ska inte ses som investeringsrekommendation eller rådgivning, utan som marknadsföring av Case Kapitalförvaltnings fonder. Eventuella investeringar sker på egen risk och pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Fondsparande bör ses på lång sikt.Aktiesnack med Jojje i november 2018


Johan Andrassy
I denna månads avsnitt av Aktiesnack kommenterar Jojje bland annat läget på räntemarknaden nu när världens riksbanker är på väg att fasa ut sina stödköpsprogram (Quantitative Easing). Han kommentarer även hur en höjd ränta på sikt kan påverka aktiemarknaden.

Johan Andrassy
johan.andrassy@casefonder.seRelaterade nyheter
Kategorier på denna sida
AllaNyheterAktiesnackCase All Star SmåbolagCase HögräntefondCase Företagsobligationsfond Safe PlayRäntefonderAktiefonder
maj 26, 2025
Case All Star Småbolag fortsätter leverera – trots en svårnavigerad marknad
NyheterAktiesnackCase All Star Småbolag

sep 5, 2023
Case anställer stjärnförvaltaren Henrik Carlman
NyheterAktiesnackCase HögräntefondCase Företagsobligationsfond Safe PlayCase All Star SmåbolagRäntefonderAktiefonder

jan 10, 2025
Sammanfattning av 2024 och spaningar inför 2025
NyheterAktiesnackCase All Star SmåbolagRäntefonder

sep 17, 2024
Case All Star Småbolag finns nu hos Garantum
NyheterCase All Star Småbolag
